اخبار لند

خوب و بد خانه داری

این یک واقعیت است که کارهای منزل از آن دسته کار‌هایی است که معمولا به چشم نمی‌آید.
اگرچه خانم‌ها و برخی آقایان فداکار آن را پذیرفته و با انگیزه غیرمادی آن را انجام می‌دهند، اما هیچ کس نیست که مانند سایر مشاغل درباره بهداشت محیط کار و پیشگیری از بیماری‌های ناشی از آن به اندازه کافی اطلاع‌رسانی کند.
البته سوءتفاهم نشود. منظور ما این نیست که خانه‌داری مضر است و باید کنار گذاشته شود، بلکه تأکید بر این است که با شناختن فواید و به‌خصوص روش‌های پیشگیری از این خطرات، به روشی سالم‌تر خانه‌داری کنیم.
نتایج مطالعات جدیدی که در مجله آمریکایی بیماری‌های ریه و مراقبت‌های ویژه چاپ شده، نشان داده استفاده مکرر از اسپری‌های پاک‌کننده، می‌تواند عامل خطری برای ابتلا به آسم در بزرگسالان باشد.
بر اساس این تحقیق حتی هفته‌ای یک بار استفاده از این اسپری‌ها برای تمیزکردن خانه می‌تواند آسم ایجاد کند.
جالب است بدانید همین استفاده ناچیز توانسته عامل یک هفتم موارد آسم در بزرگسالان باشد. پیش از این هم بررسی‌ها نشان داده بود که آسم شغلی در بین کارگرانی که به شکل حرفه‌ای با این مواد در تماس هستند، بیشتر است.
نکته‌ای که در این مطالعه جدید، تازگی دارد این است که دیگران هم به اندازه حرفه‌ای‌ها در معرض خطر آسم قرار دارند. حتی شما خانم عزیزی که هفته‌ای یک‌بار از این مواد پاک‌کننده برای پاکیزگی سطوح جرم گرفته منزلتان استفاده می‌کنید.
چه برسد به آن دسته از خانم‌ها که وسواس دارند؛ کسانی که یک روز ماندن لکه‌ای کوچک را بر سرامیک کف منزلشان تاب نیاورده و حتی اگر لکه با دستمال نمدار هم پاک شود، لازم می‌دانند برای پاک کردن آن از مواد پاک‌کننده قوی استفاده کنند.
به گفته ژان پل زوک، متخصص اپیدمیولوژی در مرکز تحقیقات بهداشت محیط بارسلون که سرپرست این تیم تحقیقاتی است، استفاده مکرر از اسپری‌های پاک‌کننده عامل خطر مهمی برای آسم بزرگسالان است.
حتما می‌دانید که آسم نوعی التهاب مجاری هوایی است که با علائمی چون خس خس سینه، تنگی نفس، سرفه و احساس فشار در قفسه سینه همراه بوده و بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان از آن رنج می‌برند.
با استفاده از اطلاعاتی که از ۲۲ مرکز در ۱۰ کشور اروپایی جمع‌آوری شده، ۳۵۰۰ نفر در عرض ۹ سال از نظرآسم مورد بررسی قرار گرفتند. از این عده دو سوم‌شان خانم‌هایی بودند که برای تمیز کردن منزلشان از این مواد استفاده می‌کردند.
کمتر از ۱۰درصد هم کارگران تمام‌وقتی بودند که خانه‌ها را تمیز می‌کردند. اگرچه این مطالعه نشان داد خطر ایجاد آسم با تکرار دفعات پاک کردن و تنوع اسپری‌های به کار رفته، بیشتر می‌شود؛ اما به‌طور متوسط میزان ابتلا به آسم در افرادی که حداقل یک بار در هفته در معرض اسپری‌های پاک‌کننده قرار می‌گیرند، ۳۰ تا ۵۰درصد بیشتر است.
ممکن است با خواندن جملات بالا، عده‌ای دچار سوءتفاهم شده و تصمیم بگیرند دیگر سال تا سال خانه خود را تمیز نکنند. برای رفع این اشتباه لازم است نتایج تحقیق دیگری را هم به اطلاعتان برسانیم.
این مطالعه که در مرکز تحقیقات آسم انگلستان انجام و نتایجش در مجله توراکس به چاپ رسیده، نشان داده افراد مبتلا به آسم در منازلی که تهویه خوبی داشته و همچنین خوب از گرد و غبار و گرده قارچ‌ها پاک شده بود، خس خس سینه کمتری داشته و کمتر به دارو نیاز پیدا می‌کردند.
با توجه به این مطالعه بهتر است خانه عاری از گرد و غبار و گرده قارچ‌ها بوده و هوای آن همیشه خشک باشد چرا که قارچ‌ها در هوای مرطوب بهتر رشد می‌کنند. بنابراین پاکیزگی منزل از گردوغبار هم به نفع سلامت اهل خانه است.

● اگزما، بلای دستان خانه‌دار

یکی از شناخته‌شده‌ترین عوارض کار با شوینده‌ها، عارضه پوستی یعنی اگزما یا همان درماتیت است. وجود مواد حساسیت‌زا در پاک‌کننده‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد درماتیت تماسی ناشی از خانه‌داری است.

در مطالعه‌ای که در ایتالیا انجام شده، ۱۸۰۰ زن خانه‌دار را بررسی کرده و متوجه شدند که در بیش از نیمی از موارد، این مواد عامل ایجاد درماتیت شده‌اند. لازم است بدانید دست‌ها بیشترین عضو بدن هستند که در معرض تماس با این مواد قرار می‌گیرند و به همین دلیل بیشتر علائم درماتیت یعنی احساس خارش و سوزش دارند.

چاره کار را هم که خودتان می‌دانید: استفاده از دستکش‌های پلاستیکی و درصورت لزوم پوشیدن دستکش نخی زیر آن.

● خانه‌داری، همتای ورزش

خانه‌داری اگرچه وقتی کار به وسواس بکشد یا بدون ملاحظه انجام شود ممکن است به کمر، زانو، مچ و مفاصل دیگر بدن آسیب برساند؛ اما اگر به روش صحیح صورت بگیرد نه تنها مضر نیست بلکه می‌تواند همتای یک ورزش متوسط به حساب بیاید.
+ نوشته شده در شنبه 25 بهمن 1399ساعت 16:03 توسط یاسر | | تعداد بازدید : 7